This is the full list of winners at the eighth edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards 8 (AMVCA8):
BEST SUPPORTING ACTOR IN MOVIE OR TV SERIES – “Jankariwo” (Odunlade Adekola)
BEST ACTRESS IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES) – “The Rattlesnake – The Ahanna Story” (Osas Ighodaro)
BEST ACTRESS IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES) – “Omo Ghetto -The Saga” (Funke Akindele)
BEST ACTOR IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES) – “The Rattlesnake – The Ahanna Story” (Stan Nze)
BEST ACTOR IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES) – “Dwindle” (Broda Shaggi/Samuel Perry)
BEST SHORT FILM OR ONLINE VIDEO – “I Am The Prostitute Mama Described” (Taiwo Ogunnimo)
BEST ONLINE SOCIAL CONTENT CREATOR – “Mr Funny” (Oga Sabinus)
BEST DIRECTOR/PRODUCER MOVIE – “The Rattlesnake – The Ahanna Story” – Ramsey Nouah
BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES (HAUSA) – “Voiceless” (Rogers Ofime)
BEST AFRICA MAGIC ORIGINAL COMEDY SERIES – “The Johnsons” (Rogers Ofime)
BEST AFRICA MAGIC ORIGINAL DRAMA SERIES – “The Rishantes” (Dimbo Atiya)
BEST SUPPORTING ACTRESS IN MOVIE OR TV SERIES – “Country Hard” (Owowunmi Dada)
BEST ART DIRECTOR MOVIE OR TV SERIES – “Amina” (Tunji Afolayan)
BEST MOVIE SOUTHERN AFRICA – “Hairabeb” (Dantagos Jimmy – Melani)
BEST LIGHTING DESIGNER IN A MOVIE OR TV SERIES – “Nneke The Pretty Serpent” (Mathew Yusuf)
BEST DOCUMENTARY – “If Objects Could Speak” (Saitabao Kaiyare)
BEST SOUND EDITOR MOVIE OR TV SERIES – “Amina” (Jim Lively)
BEST MAKE UP CATEGORY – “Omo Ghetto [The Saga] (Balogun Abiodun)
BEST SOUND TRACK MOVIE OR TV SERIES – Gold Coast Lounge (Pascal Aka & Raquel)
BEST TELEVISION SERIES DRAMA OR COMEDY – “The Mystic River” (Rogeras Ofime)
BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES (SWAHILI) – “Obambo” (Freddy Feruzi)
BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES (IGBO) – “Nne-ka” (Uche Nnanna Maduka)
BEST OVERALL MOVIE – “Amina” (Izu Ojukwu & Okey Ogunjiofor
BEST MULTICHOICE TALENT FACTORY – “Engaito” ( Daisy Masembe)
BEST MOVIE WEST AFRICA – “Collison Course” (Bolanle Austen)
BEST MOVIE EAST AFRICA – “The Girl In The Yellow Jumper” (Morocco Omari)
BEST WRITER IN A MOVIE OR TV SERIES – “Introducing The Kujus” (Manie Oiseomaye)
BEST PICTURE EDITOR – “For Maria Ebun Pataki” (Tunde Apalawo”
BEST CINEMATOGRAPHER – “Rattlesnake – The Ahanna Story” (Muhammed Atta Ahmed)
BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – YORUBA – “Alaise” (David Akande)
BEST COSTUME DESIGNER MOVIE OR TV SERIES – “Amina” (Millicent T. Jack)