59th GRAMMY Awards 2017 : Adele sets new record, wins 5 awards – Full List of Winners

59th GRAMMY Awards 2017

The 59th Grammy Awards is over and here are the winners.It is arguably the biggest awards scheme in the world.

The night was very entertaining thanks to performances from Adele, Beyoncé, The Weekend, Lady Gaga, Chance the Rapper, Kelsea Ballerini, John Legend, Little Big Town, Bruno Mars, Alicia Keys, Katy Perry, Carrie Underwood, Keith Urban and several others.

Record Of The Year:

WINNER: “Hello” — Adele
“Formation” — Beyoncé
“7 Years” — Lukas Graham
“Work” — Rihanna Featuring Drake
“Stressed Out” — Twenty One Pilots

Album Of The Year:

WINNER: 25 — Adele
Lemonade — Beyoncé
Purpose — Justin Bieber
Views — Drake
A Sailor’s Guide To Earth — Sturgill Simpson

Song Of The Year:

WINNER: “Hello” — Adele Adkins & Greg Kurstin, songwriters (Adele)
“Formation” — Khalif Brown, Asheton Hogan, Beyoncé Knowles & Michael L. Williams II, songwriters (Beyoncé)
“I Took A Pill In Ibiza” — Mike Posner, songwriter (Mike Posner)
“Love Yourself” — Justin Bieber, Benjamin Levin & Ed Sheeran, songwriters (Justin Bieber)
“7 Years” — Lukas Forchhammer, Stefan Forrest, Morten Pilegaard & Morten Ristorp, songwriters (Lukas Graham)

Best New Artist:

WINNER: Chance The Rapper
Kelsea Ballerini
The Chainsmokers
Maren Morris
Anderson .Paak

POP FIELD

Best Pop Solo Performance:

WINNER: “Hello” — Adele

“Hold Up” — Beyonce
“Love Yourself” — Justin Bieber
“Piece By Piece (Idol Version)” — Kelly Clarkson
“Dangerous Woman” — Ariana Grande

Best Pop Duo/Group Performance:
“Stressed Out” — Twenty One Pilots
“Closer” — The Chainsmokers Featuring Halsey
“7 Years” — Lukas Graham
“Work” — Rihanna Featuring Drake
“Cheap Thrills” — Sia Featuring Sean Paul

Best Pop Vocal Album:
WINNER: 25 — Adele
Purpose — Justin Bieber
Dangerous Woman — Ariana Grande
Confident — Demi Lovato
This Is Acting — Sia

Best Traditional Pop Vocal Album:
WINNER: Summertime: Willie Nelson Sings Gershwin — Willie Nelson
Cinema — Andrea Bocelli
Fallen Angels — Bob Dylan
Stages Live — Josh Groban
Encore: Movie Partners Sing Broadway — Barbra Streisand

DANCE/ELECTRONIC MUSIC FIELD
Best Dance Recording:
WINNER: “Don’t Let Me Down” — The Chainsmokers featuring Daya
“Tearing Me Up” — Bob Moses
“Never Be Like You” — Flume featuring Kai
“Rinse & Repeat” — Riton featuring Kah-Lo
“Drinkee” — Sofi Tukker

Best Dance Recording

“Tearing Me Up” — Bob Moses
***WINNER: “Don’t Let Me Down” — The Chainsmokers Featuring Daya
“Never Be Like You” — Flume Featuring Kai
“Rinse & Repeat” — Riton Featuring Kah-Lo
“Drinkee” — Sofi Tukker

Best Contemporary Instrumental Album
Human Nature — Herb Alpert
When You Wish Upon a Star — Bill Frisell
Way Back Home: Live From Rochester, NY — Steve Gadd Band
Unpsoken — Chuck Loeb
***WINNER: Culcha Vulcha — Snarky Puppy

Best Rock Performance
“Joe (Live From Austin City Limits)” — Alabama Shakes
“Don’t Hurt Yourself” — Beyonce? Featuring Jack White
***WINNER: “Blackstar” — David Bowie
“The Sound of Silence” — Disturbed
“Heathens” — Twenty One Pilots

Best Metal Performance
“Shock Me” — Baroness
“Slivera” — Gojira
“Rotting in Vain” — Korn
***WINNER: “Dystopia” — Megadeth
“The Price Is Wrong” — Periphery

Best Rock Song
***WINNER: “Blackstar” — David Bowie, songwriter (David Bowie)
“Burn the Witch” —Radiohead, songwriters (Radiohead)
“Hardwired” — James Hetfield and Lars Ulrich, songwriters (Metallica
“Heathens” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
“My Name Is Human” — Rich Meyer, Ryan Meyer and Johnny Stevens, songwriters (Highly Suspect)

Best Dance/Electronic Album:
WINNER: Skin — Flume
Electronica 1: The Time Machine — Jean-Michel Jarre
Epoch — Tycho
Barbara Barbara, We Face A Shining Future — Underworld
Louie Vega Starring…XXVIII — Louie Vega

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC FIELD
Best Contemporary Instrumental Album:
WINNER: Culcha Vulcha — Snarky Puppy
Human Nature — Herb Alpert
When You Wish Upon a Star — Bill Frisell
Way Back Home: Live From Rochester, NY — Steve Gadd Band
Unpsoken — Chuck Loeb
ROCK FIELD

Best Rock Performance:
WINNER: “Blackstar” — David Bowie
“Joe (Live From Austin City Limits)” — Alabama Shakes
“Don’t Hurt Yourself” — Beyoncé Featuring Jack White
“The Sound Of Silence” — Disturbed
“Heathens” — Twenty One Pilots

Best Metal Performance:
WINNER: “Dystopia” — Megadeth
“Shock Me” — Baroness
“Slivera” — Gojira
“Rotting in Vain” — Korn
“The Price Is Wrong” — Periphery

Best Rock Song:
WINNER: “Blackstar” — David Bowie, songwriter (David Bowie)
“Burn the Witch” —Radiohead, songwriters (Radiohead)
“Hardwired” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)
“Heathens” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
“My Name Is Human” — Rich Meyer, Ryan Meyer & Johnny Stevens, songwriters (Highly Suspect)

Best Rock Album:
WINNER: Tell Me I’m Pretty — Cage The Elephant
California — Blink-182
Magma — Gojira
Death Of A Bachelor — Panic! At The Disco
Weezer — Weezer

ALTERNATIVE FIELD
Best Alternative Music Album:
WINNER: Blackstar — David Bowie
22, A Million — Bon Iver
The Hope Six Demolition Project — PJ Harvey
Post Pop Depression — Iggy Pop
A Moon Shaped Pool — Radiohead
R&B FIELD

Best R&B Performance:
WINNER: “Cranes in the Sky” — Solange
“Turnin’ Me Up” — BJ The Chicago Kid
“Permission” — Ro James
“I Do” — Musiq Soulchild
“Needed Me” — Rihanna

Best Traditional R&B Performance:
WINNER: “Angel” — Lalah Hathaway
“The Three Of Me” — William Bell
“Woman’s World” — BJ The Chicago Kid
“Sleeping With The One I Love” — Fantasia
“Can’t Wait” — Jill Scott

Best R&B Song:
WINNER: “Lake By the Ocean” — Hod David & Musze, songwriters (Maxwell)
“Come and See Me” — J. Brathwaite, Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters (PartyNextDoor Featuring Drake)
“Exchange” — Michael Hernandez & Bryson Tiller, songwriters (Bryson Tiller)
“Kiss It Better” — Jeff Bhasker, Robyn Fenty, John-Nathan Glass & Natalia Noemi, songwriters (Rihanna)
“Luv” — Magnus August Høiberg, Benjamin Levin & Daystar Peterson, songwriters (Tory Lanez)

Best Urban Contemporary Album:
WINNER: Lemonade — Beyoncé
Ology — Gallant
We Are King — KING
Malibu — Anderson .Paak
Anti — Rihanna

Best R&B Album:
WINNER: Lalah Hathaway Live — Lalah Hathaway
In My Mind — BJ The Chicago Kid
Velvet Portraits — Terrace Martin
Healing Season — Mint Condition
Smoove Jones — Mya

RAP FIELD
Best Rap Performance:
WINNER: “No Problem” — Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz
“Panda” —Desiigner
“Pop Style” — Drake Featuring The Throne
“All The Way Up” — Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared
“That Part” — ScHoolboy Q Featuring Kanye West

Best Rap/Sung Performance:
WINNER: “Hotline Bling” — Drake
“Freedom” — Beyoncé Featuring Kendrick Lamar
“Broccoli” — D.R.A.M. Featuring Lil Yachty
“Ultralight Beam” — Kanye West Featuring Chance The Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The-Dream
“Famous” — Kanye West Featuring Rihanna

Best Rap Song:
WINNER: “Hotline Bling” — Aubrey Graham & Paul Jefferies, songwriters (Drake)
“All The Way Up” — Joseph Cartagena, Edward Davadi, Shandel Green, Karim Kharbouch, Andre Christopher Lyon, Reminisce Mackie & Marcello Valenzano, songwriters (Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared)
“Famous” — Chancelor Bennett, Ross Birchard, Ernest Brown, Andrew Dawson, Kasseem Dean, Mike Dean, Noah Goldstein, Kejuan Muchita, Patrick Reynolds, Kanye West & Cydel Young, songwriters (Kanye West Featuring Rihanna)
“No Problem” — Chancelor Bennett, Dwayne Carter & Tauheed Epps, songwriters (Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz)
“Ultralight Beam” — Chancelor Bennett, Kasseem Dean, Mike Dean, Kirk Franklin, Noah Goldstein, Samuel Griesemer, Terius Nash, Jerome Potter, Kelly Price, Nico “Donnie Trumpet” Segal, Derek Watkins, Kanye West & Cydel Young, songwriters (Kanye West Featuring Chance The Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The-Dream)

Best Rap Album:
WINNER: Coloring Book — Chance The Rapper
And the Anonymous Nobody — De La Soul
Major Key — DJ Khaled
Views — Drake
Blank Face LP — ScHoolboy Q
The Life of Pablo — Kanye West

COUNTRY FIELD

Best Country Solo Performance:
WINNER: “My Church” — Maren Morris
“Love Can Go To Hell” — Brandy Clark
“Vice” — Miranda Lambert
“Church Bells” — Carrie Underwood
“Blue Ain’t Your Color” — Keith Urban
Best Country Duo/Group Performance:
WINNER: “Jolene” — Pentatonix Featuring Dolly Parton
“Different for Girls” — Dierks Bentley Featuring Elle King
“21 Summer” — Brothers Osborne
“Setting The World On Fire” — Kenny Chesney & P!nk
“Think Of You” — Chris Young With Cassadee Pope

Best Country Song:
WINNER: “Humble and Kind” — Lori McKenna, songwriter (Tim McGraw)
“Blue Ain’t Your Color” — Clint Lagerberg, Hillary Lindsey & Steven Lee Olsen, songwriters (Keith Urban)
“Die A Happy Man” — Sean Douglas, Thomas Rhett & Joe Spargur, songwriters (Thomas Rhett)
“My Church” — busbee & Maren Morris, songwriters (Maren Morris)
“Vice” — Miranda Lambert, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Miranda Lambert)

Best Country Album:
WINNER: A Sailor’s Guide to Earth — Sturgill Simpson
Big Day in a Small Town — Brandy Clark
Full Circle — Loretta Lynn
Hero — Maren Morris
Ripcord — Keith Urban

NEW AGE FIELD
Best New Age Album:
WINNER: White Sun II — White Sun
Orogen — John Burke
Dark Sky Island — Enya
Inner Passion — Peter Kater & Tina Guo
Rosetta — Vangelis

JAZZ FIELD

Best Improvised Jazz Solo:
WINNER: “I’m So Lonesome I Could Cry” — John Scofield, soloist
“Countdown” — Joey Alexander, soloist
“In Movement” — Ravi Coltrane, soloist
“We See” — Fred Hersch, soloist
“I Concentrate On You” — Brad Mehldau, soloist

Best Jazz Vocal Album:
WINNER: Take Me To The Alley — Gregory Porter
Sound Of Red — René Marie
Upward Spiral — Branford Marsalis Quartet With Special Guest Kurt Elling
Harlem On My Mind — Catherine Russell
The Sting Variations — The Tierney Sutton Band

Best Jazz Instrumental Album:
WINNER: Country for Old Men — John Scofield
Book of Intuition — Kenny Barron Trio
Dr. Um — Peter Erskine
Sunday Night At The Vanguard — The Fred Hersch Trio
Nearness — Joshua Redman & Brad Mehldau

Best Large Jazz Ensemble Album:
WINNER: Presidential Suite: Eight Variations on Freedom — Ted Nash Big Band
Real Enemies — Darcy James Argue’s Secret Society
Presents Monk’estra, Vol. 1 — John Beasley
Kaleidoscope Eyes: Music of the Beatles — John Daversa
All L.A. Band — Bob Mintzer

Best Latin Jazz Album:
WINNER: Tribute To Irakere: Live In Marciac — Chucho Valdés
Entre Colegas — Andy González
Madera Latino: A Latin Jazz Perspective On The Music Of Woody Shaw — Brian Lynch & Various Artists
Canto América — Michael Spiro/Wayne Wallace La Orquesta Sinfonietta
30 – Trio Da Paz

GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD
Best Gospel Performance/Song:
WINNER: “God Provides” — Tamela Mann; Kirk Franklin, songwriter
“It’s Alright, It’s OK” — Shirley Caesar Featuring Anthony Hamilton; Stanley Brown & Courtney Rumble, songwriters
“You’re Bigger [Live]” — Jekalyn Carr; Allundria Carr, songwriter
“Made A Way [Live]” — Travis Greene; Travis Greene, songwriter
“Better” — Hezekiah Walker; Jason Clayborn, Gabriel Hatcher & Hezekiah Walker, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:
WINNER: “Thy Will” — Hillary Scott & The Scott Family; Bernie Herms, Hillary Scott & Emily Weisband, songwriters Track from: Love Remains
“Trust In You” — Lauren Daigle; Lauren Daigle, Michael Farren & Paul Mabury, songwriters
“Priceless” — For King & Country; Benjamin Backus, Seth Mosley, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
“King of the World” — Natalie Grant; Natalie Grant, Becca Mizell & Samuel Mizell, songwriters
“Chain Breaker” — Zach Williams; Mia Fieldes, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

Best Gospel Album:
WINNER: Losing My Religion — Kirk Franklin
Listen —Tim Bowman Jr.
Fill This House — Shirley Caesar
A Worshipper’s Heart [Live] —Todd Dulaney
Demonstrate [Live] —William Murphy

Best Contemporary Christian Music Album:
WINNER: Love Remains — Hillary Scott & The Scott Family
Poets & Saints — All Sons & Daughters
American Prodigal — Crowder
Be One — Natalie Grant
Youth Revival [Live] — Hillsong Young & Free

Best Roots Gospel Album:
WINNER: Hymns — Joey+Rory
Better Together — Gaither Vocal Band
Nature’s Symphony In 432 — The Isaacs
Hymns And Songs Of Inspiration — Gordon Mote
God Don’t Ever Change: The Songs Of Blind Willie Johnson — (Various Artists)

LATIN FIELD

Best Latin Pop Album:
WINNER: Un Besito Mas — Jesse & Joy
Ilusión — Gaby Moreno
Similares — Laura Pausini
Seguir Latiendo — Sanalejo
Buena Vida — Diego Torres
Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:
WINNER: iLevitable — ile
L.H.O.N. (La Humanidad O Nosotros) — Illya Kuryaki & The Valderamas
Buenaventura — La Santa Cecilia
Los Rakas — Los Rakas
Amor Supremo — Carla Morrison

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):
WINNER: Un Azteca En El Azteca, Vol. 1 (En Vivo) — Vicente Fernández
Raíces — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga
Hecho A Mano — Joss Favela
Generación Maquinaria Est. 2006 — La Maquinaria Norteña
Tributo A Joan Sebastian Y Rigoberto Alfaro — Mariachi Divas De Cindy Shea

Best Tropical Latin Album:
WINNER: Donde Están? — Jose Lugo & Guasábara Combo
Conexión — Fonseca
La Fantasia Homenaje A Juan Formell — Formell Y Los Van Van
35 Aniversario — Grupo Niche
La Sonora Santanera En Su 60 Aniversario — La Sonora Santanera

AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD
Best American Roots Performance:
WINNER: “House of Mercy” — Sarah Jarosz
“Ain’t No Man” — The Avett Brothers
“Mother’s Children Have A Hard Time” — Blind Boys Of Alabama
“Factory Girl” — Rhiannon Giddens
“Wreck You” — Lori McKenna

Best American Roots Song:
WINNER: “Kid Sister” — Vince Gill, songwriter (The Time Jumpers)
“Alabama at Night” — Robbie Fulks, songwriter (Robbie Fulks)
“City Lights” — Jack White, songwriter (Jack White)
“Gulfstream” — Eric Adcock & Roddie Romero, songwriters (Roddie Romero and The Hub City All-Stars)
“Wreck You” — Lori McKenna & Felix McTeigue, songwriters (Lori McKenna)

Best Americana Album:
WINNER: This Is Where I Live — William Bell
True Sadness — The Avett Brothers
The Cedar Creek Sessions — Kris Kristofferson
The Bird & The Rifle — Lori McKenna
Kid Sister — The Time Jumpers

Best Bluegrass Album:
WINNER: Coming Home — O’Connor Band With Mark O’Connor
Original Traditional — Blue Highway
Burden Bearer — Doyle Lawson & Quicksilver
The Hazel Sessions — Laurie Lewis & The Right Hands
North And South — Claire Lynch
Best Traditional Blues Album:
WINNER: Porcupine Meat — Bobby Rush
Can’t Shake The Feeling — Lurrie Bell
Live At The Greek Theatre — Joe Bonamassa
Blues & Ballads (A Folksinger’s Songbook: Volumes I & II) — Luther Dickinson
The Soul of Jimmie Rodgers — Vasti Jackson

Best Contemporary Blues Album:
WINNER: The Last Days of Oakland — Fantastic Negrito
Love Wins Again — Janiva Magness
Bloodline — Kenny Neal
Give It Back To You — The Record Company
Everybody Wants A Piece — Joe Louis Walker

Best Folk Album:
WINNER: Undercurrent — Sarah Jaroszh
Silver Skies Blue — Judy Collins & Ari Hest
Upland Stories — Robbie Fulks
Factory Girl — Rhiannon Giddens
Weighted Mind — Sierra Hull
Best Regional Roots Music Album:
WINNER: E Walea — Kalani Pe’a
Broken Promised Land — Barry Jean Ancelet & Sam Broussard
It’s A Cree Thing — Northern Cree
Gulfstream — Roddie Romero And The Hub City All-Stars
I Wanna Sing Right: Rediscovering Lomax In The Evangeline Country — (Various Artists)

REGGAE FIELD

Best Reggae Album:
Ziggy Marley — Ziggy Marley
Sly & Robbie Presents… Reggae For Her – Devin Di Dakta & J.L
Rose Petals — J Boog
Everlasting — Raging Fyah
Falling Into Place — Rebelution
Soja: Live In Virginia — Soja

Flip TO The NEXT Page to Continue with the list.

Holds B.A in Social & Dev. Admin |Publicist, Lifestyle coach.Adverts/Need my Services?Email: [email protected],Tel: +233501140144 Or Whatsapp +233244403336. You can also Follow me on: Facebook/ Twitter/ Google+/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here